Jak znaleźć klucz do zrozumienia dzisiejszej wielowymiarowej rzeczywistości? Jakie teorie naukowe tłumaczą współzależności międzynarodowe i czym jest polityczny oraz prawny porządek świata? Na te i inne niełatwe pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Przekonali się o tym uczniowie klasy I "c" Licem Ogólnokształcącego, którzy uczestniczyli w wykładzie pani profesor Elżbiety Stadtmüller, zorganizowanym na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spotkanie z niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie stosunków międzynarodowych przybliżyło uczniom klasy prawniczej wiele ważnych i trudnych problemów współczesnego świata, także w kontekście rozgrywającego się na naszych oczach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. O to, jak go właściwie widzieć i oceniać, uczniowie pytali panią profesor najczęściej. Jej odpowiedzi, poparte naukową wiedzą, bardzo różniły się od dziennikarskich spekulacji i pseudonaukowych komentarzy polskich polityków.

Po wykładzie uczniowie zwiedzili uczelnię, w tym obejrzeli bardzo ciekawą salę, której wystrój stanowią materiały przygotowywane przez wiele lat przez studentów i pracowników naukowych Wydziału Nauk Społecznych. To pierwsza, ale nie ostatnia wizyta klasy I c LO na Uniwersytecie Wrocławskim. Wspólnie z panią profesor podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu współpracy – następnym razem spotkamy się na Wydziale Prawa, a potem w naszej szkole.

Dzień 21 marca 2014 roku klasa prawnicza spędziła wyjątkowo ciekawie, wieczorem czekała na nią jeszcze jedna atrakcja – obejrzenie w Teatrze Polskim inscenizacji II i IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza. To było naprawdę coś wyjątkowego – wielkie dzieło opowiedziane na miarę oczekiwań wymagającego młodego widza, romantyczny liryzm i współczesne poczucie humoru, muzyka jak na najlepszym koncercie, wyśmienita gra aktorska.

Uczniowie klasy prawniczej długo będą wspominać wycieczkę do Wrocławia, tym bardziej, że na początku nic nie zapowiadało, że będzie to tak udany wyjazd.

Materiał opracowała Danuta Pólkowska, wychowawca klasy I c LO.