01-Regulamin Rady Pedagogicznej
Procedura postępowania w odniesieniu do ucznia nierealizującego obowiązku nauki
I. Postawa prawna
1. Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami);
2. Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 z późniejszymi zmianami)
3. Statut Zespołu Szkół
II. Procedura określa kolejne zdania szkoły w stosunku do ucznia, u którego podejmowane działania nie przynoszą poprawy.
1. Upomnienie wychowawcy zgodne ze statutem Zespołu Szkół
2. Upomnienie wychowawcy z wykorzystaniem (druk u pedagoga szkolnego).
3. Zastosowanie działań zmierzających do poprawy sytuacji ucznia przez wychowawcę, pedagoga i nauczycieli uczących we współpracy z rodzicami/prawnymi opiekunami.
4. Poinformowanie rodziców/prawnych opiekunów o obowiązujących przepisach szkolnych i prawnych.
5. Nagana dyrektora szkoły z poinformowaniem rodziców/prawnych opiekunów.
6. Poinformowanie właściwego Urzędu Gminy o nierealizowaniu przez ucznia obowiązku nauki i przedsięwziętych działaniach – druk u pedagoga szkolnego.
7. Stosowanie kolejnych kar statutowych do skreślenia z listy uczniów włącznie.
8. Poinformowanie właściwego Urzędu Gminy o skreśleniu ucznia z listy uczniów szkoły.
O realizacji powyższych działań na bieżąco informowani są rodzice/prawni opiekunowie.
Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów oraz egzekwowania obowiązku nauki
I. Postawa prawna
1. Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami);
2. Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 z późniejszymi zmianami)
3. Statut Zespołu Szkół
II. Procedura
1. Wychowawca ustala z rodzicami sposób usprawiedliwienia nieobecności ucznia zajęciach lekcyjnych ( w formie pisemnej z czytelnym podpisem rodzica).
2. Rodzice usprawiedliwiają nieobecność ucznia w ciągu tygodnia od jego powrotu do szkoły.
3. Wychowawca na bieżąco podlicza frekwencję i do 10 dnia każdego miesiąca wypełnia tabelę dotyczącą obecności uczniów w poprzednim miesiącu.
4. Również do 10 dnia każdego miesiąca wychowawca przekazuje pedagogowi wykaz uczniów, którzy maja nieusprawiedliwione nieobecności.
5. O przewidywanej dłużej niż tydzień nieobecności ucznia (np. pobyt w sanatorium lub szpitalu, przewlekła choroba), rodzice są zobowiązani powiadomić wychowawcę o terminie o 3 dnia nieobecności)
6. Jeżeli nieobecność nie zostanie usprawiedliwiona w wyznaczonym terminie (patrz pkt.2) wychowawca wyjaśnia przyczyny nieobecności z rodzicami lub opiekunami.
7. Informacja o absencji ucznia jest przekazywana telefonicznie lub listownie. Rodzice mogą być również wezwani do szkoły w celu wyjaśnienia nieobecności dziecka.
8. Jeżeli uczeń chce się zwolnić w danym dniu z lekcji (np. z powodu wizyty u lekarza), powinien przynieść od rodzica informację na piśmie, potwierdzającą ten fakt.
9. Wszyscy nauczyciele mają obowiązek odnotować nieobecność ucznia na prowadzonej przez siebie lekcji.
10. Każdy nauczyciel kontroluje nieobecności uczniów i w przypadku często powtarzającej się absencji ucznia na swoim przedmiocie odnotowuje to w dzienniku na stronie z uwagami i zgłasza wychowawcy.
11. W przypadku braku współpracy rodzica (opiekuna) z wychowawcą(rodzic nie uczestniczy w zebraniach i konsultacjach, nie wyraża chęci na spotkania indywidualne),rodzic otrzymuje przesłane listem poleconym upomnienie dyrektora szkoły (druk upomnienia u pedagoga szkolnego – wypełnia wychowawca) zawierające stwierdzenie, że dziecko nie realizuje obowiązku nauki, wezwanie do posyłania dziecka do szkoły oraz informuje, że niespełnienie tego obowiązku jest zagrożone postępowaniem egzekucyjnym.
12. W sytuacji, gdy uczeń w dalszym ciągu nie realizuje obowiązku szkonego, dyrektor szkoły kieruje wniosek o wszczęcie egzekucji administracyjnej do organu egzekucyjnego, jakim jest właściwa gmina (druk u pedagoga szkolnego). Środkiem egzekucji administracyjnej obowiązku szkolnego jest grzywna która może być nakładana kilkakrotnie, jednakże grzywny nie mogą przekroczyć łącznie sumy 10 000 zł (ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji –zmiana opublikowana w Dz. U z 2002 r.