Jak co roku uczniowie zainteresowani chemią wzięli udział w zajęciach w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. "Chemicy"  z II i III klasy LO oraz klasa I c LO (w sumie 41 osób) uczestniczyli w wykładzie "Chemiczne łamigłówki", który poświęcony był zagadnieniom związanym ze spektroskopią.

Ta metoda chemiczna umożliwia m.in. identyfikację związków chemicznych i ma duże znaczenie praktyczne. W medycynie zjawisko rezonansu magnetycznego wykorzystuje się w technikach tomograficznych. Uczniowie, mimo formy wykładowej, mieli też możliwość rozwiązywania zadań związanych z analizą i interpretacją widm, uzyskanych w wyniku oddziaływań promieniowania na atomy i cząsteczki. Zajęcia przeprowadzone zostały na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej uczniowie wzięli udział w pokazie laboratoryjnym "Kreatywna chemia". Przeprowadzili szereg doświadczeń z zakresu chemii nieorganicznej i organicznej. Wielu z nich towarzyszyły ciekawe efekty świetlne, akustyczne i barwne. Ochotnicy uczestniczyli w przygotowaniu np. chemicznego piwa z czarnej herbaty czy krwi wykorzystywanej na planach filmowych. Zobaczyliśmy też, co dzieje się z materią organiczną w kontakcie z ciekłym azotem, spektakularne efekty towarzyszące silnie egzotermicznym reakcjom, metody identyfikacji metali i wiele innych.

Zajęcia spotkały się z entuzjazmem ze strony uczniów. Miały przy tym duże znaczenie poznawcze - zarówno w zakresie wiadomości, jak i umiejętności.

Irena Kuźma