Karnawał trwa w najlepsze, jednakże XVII Tydzień Twórczości Artystycznej, czyli ŻAK-ART 2017, powoli dobiega końca. Przedsięwzięcie to obfitowało w szereg wydarzeń kulturalnych, w których licznie brali udział uczniowie Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach.

W tym roku ŻAK-ART rozpoczął się 13 stycznia od wyjazdu do Opery Wrocławskiej na musical pt. „Skrzypek na dachu”. Sztuka ta wywołała u widzów, w tym u nas, całą gamę emocji – począwszy od perlistego śmiechu, przez łzy, po zadumę. Genialna gra aktorska, znakomita muzyka i mistrzowska choreografia zostały uhonorowane gromką owacją na stojąco.

Kolejnym punktem programu karnawałowego były warsztaty w WOK-u w Sobinie o wdzięcznym tytule „Tajemniczo i w masce”. Zajęcia odbyły się 18 oraz 25 stycznia. Upłynęły w iście rodzinnej atmosferze, a wspólnie spędzony czas minął niepostrzeżenie. Efektem pracy uczennic były przepiękne, barwne maski karnawałowe, które posłużyły jako suweniry dla gości zaproszonych na uroczyste otwarcie ŻAK-ART-u.

„ŻAK-ART na wyjeździe”, czyli kolejna pozycja na liście wydarzeń XVII Tygodnia Twórczości Artystycznej, to wyprawa (28 stycznia) na kultowy musical w Hali Stulecia we Wrocławiu – „Metro” w reżyserii Janusza Józefowicza. Spektakl ten podbił serca młodych miłośników kultury wysokiej z Zespołu Szkół w Polkowicach – wrażenia po obejrzeniu sztuki jeszcze długo odbijały się echem w rozemocjonowanych rozmowach uczestników tego jakże fenomenalnego wydarzenia.

30 stycznia, czyli następny przystanek na drodze ŻAK-ART-u, to dzień, w którym mury naszej szkoły odwiedziła Grupa Cogito z Krakowa ze spektaklem pt. „Teatr Szekspirowski”. Przedstawienie stanowiło syntezę dzieł wybitnego angielskiego twórcy. Aktorzy wyłonili z widowni trójkę uczniów, którzy mieli okazję wystąpić ramię w ramię z artystami na scenie, wszystko przy aplauzie kolegów i koleżanek. Występ ten niewątpliwie trafił w gusta młodzieży i przybliżył jej postać renesansowego pisarza.

Punkt kulminacyjny całego Tygodnia Twórczości Artystycznej stanowiło uroczyste otwarcie ŻAK-ART-u 2017. Pojawiło się na nim grono ważnych osobistości, a Dyrektor Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach, pan Zbigniew Gołębiowski, wygłosił krótkie przemówienie, zapraszając do wspólnego odbioru atrakcji przewidzianych w tym dniu. Aula Forum na ten czas zamieniła się w magiczną, tajemniczą salę, rodem z teatrów z prawdziwego zdarzenia.

Jako pierwsza wystąpiła nasza grupa teatralna „Anty-dotum” ze spektaklem pt. „Wanda”. Luźna adaptacja legendy o Wandzie wywołała u widzów niekłamany zachwyt. Błyskotliwy żart, barwne stroje, dynamiczna gra aktorów i cały zamysł sztuki bezapelacyjnie zjednały sobie sympatię widzów. Następnie nasi koledzy pokazali krótką etiudę w języku angielskim pt. „Zwariowany podwieczorek”. Grupa uczniów „A-8” zrobiła tu niezaprzeczalne „show” – charakteryzacja oraz przygotowanie występujących zasługiwały na szóstkę z plusem! Na zakończenie inauguracji zgromadzeni mieli szansę obejrzeć przedstawienie pt. „Gdzie jest Rysiek?” teatru „Pierwiastek z nas” z Głogowa (w reżyserii Piotra Mosonia). Również ta sztuka przypadła do gustu widzom – komiczna sytuacja, w której znalazł się tytułowy Rysiek, co rusz wywoływała salwy śmiechu. Dzień pełen wrażeń artystycznych zakończył się w Nowej Wsi Lubińskiej warsztatami z pieczenia chleba oraz karnawałowych faworków. Uczniowie pod kierunkiem Pani Teresy Fuczyło poznali technikę wypieków oraz sami mieli szansę upiec trochę łakoci. Zabawa była bardzo udana, natomiast faworki i chlebek – przepyszne!

Ogromną popularnością w tym roku cieszyła się Kawiarenka Literacka pt. „Przygody człowieka myślącego”, atrakcja z 1 lutego. Uczniowie licznie stawili się w Sali Pomarańczowej, gdzie popijając herbatę lub kawę i jedząc pyszne słodkości, udali się w krótką filmową podróż po Warszawie – śladami „Lalki” Bolesława Prusa oraz szlakiem powstań: listopadowego oraz warszawskiego. Były to impresje po obozie humanistycznym, zorganizowanym w listopadzie w Warszawie. Kolejny punkt kawiarenki stanowiły wykłady – ciekawa rozprawa prof. dr. hab. Justyny Bajdy, historyka literatury z Uniwersytetu Wrocławskiego, o intrygującym tytule „Dlaczego Wokulski nie widział wieży Eiffla?”, oraz „Od Tanga do Pokolenia Porno” – metamorfozy polskiego teatru”, brawurowe, krótkie résumé współczesnego dramatu dokonane przez dr Milana Lesiaka, teatrologa z Uniwersytetu Wrocławskiego. Oba wykłady pozwoliły nam odkryć nowe, nieznane dotąd ciekawostki ze świata literatury oraz pogłębić wiedzę, tak istotną dla każdego humanisty.

I wreszcie to, na co czekaliśmy wszyscy – i uczniowie, i nauczycieli! 3 lutego, w gmachu Zespołu Szkół w Polkowicach miała miejsce II Szkolna Maskarada. Każdy mógł przebrać się wedle swojego upodobania, na jeden dzień stać się zupełnie kimś innym. W Auli zaroiło się więc od superbohaterów, postaci z książek i filmów. Podobnie jak w zeszłym roku spośród zgromadzonych uczniów wybrano króla i królową balu. Zabawa była wyśmienita, kolorowy tłum zgodnie bawił się i wibrował w rytmie serwowanej muzyki. II Maskarada upłynęła w atmosferze wszechogarniającej wesołości, radości i magii karnawału.

„»Anty-dotum« dla dzieci” to już ostatni punkt programu XVII Tygodnia Twórczości Artystycznej. 9 lutego nastąpi zakończeniu ŻAK-ART-u 2017, podczas którego grupa teatralna „Anty-dotum” wystąpi przed dziećmi z okolicznych szkół podstawowych.

Należy też wspomnieć, iż ŻAK-ART-owi towarzyszyły dwie wystawy - plakatów z wszystkich edycji Tygodnia Twórczości Artystycznej oraz zdjęć wykonanych podczas obozu w Warszawie.

XVII Tydzień Twórczości Artystycznej ŻAK-ART 2017 to czas pełen wrażeń, magii, tajemniczości i zabawy, a wszystko to skryte pod maską karnawałową – tak w krótki sposób można podsumować tegoroczne wydarzenie. Przedsięwzięcie to, jak co roku, przyciągnęło rzesze zainteresowanych, którzy (pod opieką pani Ewy Dudziak-Gaj oraz pani Darii Grabowskiej) dali się porwać wirowi kulturalnych wydarzeń i fantastycznej gorączce karnawału.

Alicja Wojciechowska, kl. 3a LO

zak art 2017